FELSEFEMİZ


Mitte Brot butik bir fırındır. Felsefemiz, iş hayatını en keyifli ve üretken şekilde geçirebilmek üzerine kurulmuştur. 

Mitte Brot ekibi olarak işimizi tutkuyla yapmamıza sebep olan, bize heyecan veren doğal ve kaliteli unlu mamüller üretmeyi hedefledik. 

Mitte Brot’ta el emeğinin ön planda olduğu 'artizan' üretimi benimsedik. Tüm ürünlerimizi, bu üretim şekline sadık kalarak büyük bir özenle üretmekteyiz. 

Mitte Brot ailesi olarak amacımız; hem müşterilerimizin hem çalışanlarımızın hayatına, bulunduğumuz mahalleyle tüm şehre lezzet ve mutluluk katmaktır.
 

ÜRETİM

 

Mitte Brot için doğallık ve kalite çok önemli iki unsurdur. Bu sebeple üretim sürecimizde titizlikle seçilmiş her biri özel malzemeler kullanılmaktadır.. 

Üretimhanemizde organik Bafa ve Karahan buğday, tam buğday ve çavdar unları, Kars'ta doğal tarım ile üretilen Kavılca (Spelt/ Dinkel) unu kullanılmaktadır. 

Ürünlerimizde yalnızca organik yumurta kullanılmaktadır. 

Fındığımız Ordu'dan, direkt olarak üreticiden gelmektedir.

Bademlerimiz Ege'de doğal tarım ile uğraşan çiftliklerden temin edilmektedir.
 

EKMEKLERİMİZ


Neden Mitte Brot Ekşi Maya Ekmek?

Buğday tanesinin kepek kısmında yer alan ve fosforun depolandığı bölüme fitik asit (phytic acid) denir. Fitik asit; insan midesinde karbonhidrat ve protein parçalayan enzimleri engelleyerek bağırsaklarımızda rahatsızlık hissi yaşanmasına ve sindirilemediğinden dolayı şişme meydana gelmesine neden olur.

Piyasa ekmekleri ile Mitte Brot ekşi maya ekmekleri arasında sağlığımız açısından çok büyük fark vardır, çünkü Mitte Brot ekmekleri şekillenme sonrası uzun bir soğuk mayalanma sürecinden geçmektedir. Peki bu süreçte neler yaşanır?

Ekmeklerimizde kullanılan ekşi mayanın içerisindeki laktik asit bakterileri ve doğadaki yabani bakteriler, bu uzun süren mayalanma sürecinde fitik asidi yok eder ve bu sayede Mitte Brot ekşi maya ekmeklerini yediğinizde sindirim ve şişkinlik problemleriyle asla karşılaşmazsınız.
 
Mayalanma ve asidifikasyon prosedürleri sırasında; ekşi maya içerisinde bulunan laktik asidin hazmı zorlaştıran fitik asidi elimine ettiği, bilimsel araştırmalar tarafından da kanıtlanmıştır.

Mitte Brot ekşi maya ekmekleri doğaldır, doğru tekniklerle hazırlanır, bağırsak ve mide sağlığımıza asla zarar vermez.